S příchodem podzimu je to každoročně stejné. Venku se ochlazuje, ubývá hřejivého slunce i vitamínu D, dny se zkracují a o nás se pokouší zhoršená nálada, úbytek energie a nachlazení. My maséři to poznáme velmi rychle. Lidé častěji volají a ruší své objednané termíny – někteří bohužel až na poslední chvíli, nebo naopak přijdou i s nemocí. Vždy ale svým klientům připomínám, že necítí-li se dobře, je třeba rezervovaný termín masáže včas zrušit – a to nejpozději den předem.
Velmi ráda každého přeobjednám a nabídnu náhradní termín. Věřím, že je to také otázka vzájemného respektu. Pokud ke mně přijdete na masáž nemocní, pak vystavujete možnému onemocnění nejen mě, ale také další klienty, kteří přijdou po vás.
Stejně tak je důležité si uvědomit, že pokud se mi omluvíte na poslední chvíli nebo nepřijdete vůbec, aniž byste mi dali vědět, pak mě vystavujete nepříjemné situaci, kdy už nemohu váš termín nabídnout nikomu jinému, vážím zbytečně cestu do svého masážního salonu a přicházím zbytečně o čas i finance.
Proto si přeji, abychom k sobě dokázali být ohleduplní.
V prvé řadě je ale důležité postarat se o svou vlastní prevenci a nachlazení předcházet.
Možností, jak účinně podpořit přirozenou obranyschopnost v období podzimu, je přitom celá řada. Mou velkou pomocnicí je zejména cibule, kterou používaly už naše babičky a dobře věděly, proč.
Každý z nás má většinou cibuli doma v zásobě na vaření. Její využití je ale mnohem širší. Použít ji můžete do různých receptů jako životabudič, pohlcovač nežádoucích virů, bakterií i pachů a pomáhá také při odpuzování komárů. Přiložený plátek a šťáva z cibule hojí i spáleniny, a dokonce při včasném podání zamezí tvorbě puchýřků. Tradičně se používá také při včelím či vosím bodnutí, kdy zamezí otoku, podráždění a bolestivosti v oblasti rány. A cibulová šťáva má také skvělé čisticí účinky – například odstraňuje skvrny od potu na oblečení.
Osobně ji používám jak doma, tak i v masážním salonu jako prevenci před nechtěnými bacily a na podporu imunity. Jednoduše cibuli rozkrájím a rozprostřu do všech koutů i na vybraná místa – nejčastěji v kuchyni, obývacím pokoji či v ložnici, kde trávíme nejvíc času. Běžně mám rozkrojené v místnosti alespoň dvě.
Cibule takto skvěle funguje proti virům a nachlazení také u zvířat. Jako chovatelka Německých ovčáků a Maremmansko-Abruzských pasteveckých psů ji doma používám preventivně v podstatě neustále.
Obecně se však hodí jako prevence pro každého živého tvora. Jakmile ale začne černat a kazit se, je nutné ji vyměnit za čerstvou.
Výbornou zkušenost mám také s těmito dvěma recepty:
- Při nachlazení, rýmě, kašli apod. si připravuji z cibule sirup, který blahodárně působí na sliznice a pomáhá při odkašlávání. Nejprve si nakrájím dvě cibule, které postupně vrstvím do uzavíratelné sklenice. Cibuli postupně zasypávám v tenčích vrstvách cukrem nebo medem, a nakonec sklenici dobře uzavřu. Za pár hodin cibule pustí šťávu, cukr se rozpustí a sirup je hotový.
- Dopustit nedám ani na druhý recept inspirovaný radami pátera Františka Ferdy: doporučuje nastrouhat bramboru, smíchat s plnotučným tvarohem, přidat nastrouhanou cibuli a česnek. Směs lze přikládat na bolestivá místa, která potřebují odvodnit a snížit otok, třeba koleno nebo kotník. Mně osobně tyto obklady několikrát pomohly při namožení kolen po dlouhých túrách, vytáhly mi z nich tlak i horkost a výrazně ulevily od bolesti způsobené artrózou. Směs jsem nechala působit i přes noc a další den jsem obklady ještě dvakrát zopakovala.
Samozřejmě se nejedná o všelék, který by nahradil odbornou lékařskou péči. Doporučuji však vyzkoušet oba recepty a udělat si vlastní zkušenost. Budu ráda, když mi poté dáte vědět, jak se vám osvědčily.
Přeji vám pevné zdraví a odolnost, nejen v podzimním období, a těším se s vámi opět na viděnou ve svém masážním salonu.